top of page

                                    ПРОФЕСІЯ "КРАВЕЦЬ"

Зміст праці. Займається виготовленням швейних виробів (верхнього одягу, легких суконь, білизни, трикотажних виробів) індивідуальним методом. Робочі операції кравця, освоєні в процесі виготовлення одягу, підрозділяються на ручні, машинні і волого-теплові.
Ручні роботи робляться голкою, ножицями, шпильками; машинні роботи виробляються кравцем, що сточує на спеціальних машинах (з'єднання деталей виробу між собою за допомогою швів чи рядків, обробка швів). Зовнішній вигляд виробу багато в чому залежить від якісної волого-теплової обробки, куди входять розпрасування і запрасування швів, припрасування країв оброблених деталей.
Кравець також розбирається в пристрої машин і пристосувань, якими він користається, знає правила їхньої експлуатації, регулювання і налагодження, а також правила техніки безпеки.
Зазвичай кравці працюють у бригаді разом із закрійником і швачками. У випадку коли кравець працює індивідуально, він виконує і роботу закрійника (розробка креслення виробу-викрійки і розкрій тканини). У процесі спілкування з клієнтом (замовником) кравець повинний дати кваліфіковану пораду щодо вибору фасона, підбору матеріала, що найбільш вдало будуть пасувати замовнику.

Умови праці. Кравець працює в приміщенні, робоча поза - сидячи чи стоячи. Працює в умовах шуму і вібрації від працюючого устаткування, забруднення повітря водяними парами і часточками текстильних волокон. Навантаження на очі. Висока імовірність травматизму.

Області застосування. Кравці працюють на підприємствах швейної промисловості, в ател'є, салонах, у невеликих приватних фірмах, як приватні підприємці, як викладачі спеціальності в освітніх установах.

Професійна спрямованість - художній образ, техніка (сполучення реалістичного й артистичного професійних типів).
Домінуючі інтереси - образотворче мистецтво, сфера обслуговування.

Необхідні якості: координація, колірна чутливість, тактильна чутливість, гарний окомір, художній смак, уява, конструкторські здібності, акуратність, терплячість, посидючість, комунікативні навички, художній смак.

Спорідненні професії: закрійник, модел'єр-конструктор, швачка.

Затребуваність на ринку праці висока. Має місце постійний попит на працівників швейної промисловості.

                                                                ПРОФЕСІЯ "ЗАКРІЙНИК"

Закрійник – майстер, який допомагає обрати фасон моделі одягу  відповідно до тенденцій моди, індивідуальних особливостей фігури, віку і зовнішності замовника, а також пошивних властивостей тканини; здійснює розкрій матеріалів відповідно до зроблених  вимірів для пошиття чи ремонту одягу.

Характер роботи

Закрійник повинен володіти точним окоміром (лінійним, об'ємним), доброю зорово-руховою координацією, розвиненою просторовою уявою, доброю довгостроковою і оперативною пам'яттю, умінням розподіляти увагу і концентрувати її в умовах перешкод, а також толерантністю до численних контактів, володіти навичками ділового спілкування і здатністю конструктивно сприймати критику на свою адресу.
Закрійник повинен знати:
- основи конструювання і розкрою, технологію розкрою, пошиття та ремонту виробів;
- призначення та властивості матеріалів, що використовуються;
- сучасні напрями моделювання;
- кращий досвід роботи за професією;
- правила охорони праці.

Умови роботи

Закрійник працює стоячи і сидячи з великим навантаженням на опорно – рухову систему та на очі, втім вже зараз закрійники у своїй діяльності починають використовувати комп'ютер­ну техніку з метою побудови креслень викройок, виготовлення лекал, моделювання одягу, зберігання інформації. Можна прогнозувати, що у недалекому майбутньому комп'ютер стане таким же неодмінним інструментом в праці закрійника, як зараз ножиці та сантиметр.

 Ринок праці

Кравці мають можливість працювати на швейних підприємствах відкритого та закритого типу (наприклад, у Херсонській області -  ООО «Таврія Стиль»,  ХУВП «Утог»,  ПрАТЦШФ «Юність»)  та ательє (наприклад, у Херсоні - ПП  «Натуся» , ПП «Військове ательє» та ін.)

 Освітня підготовка

 В Херсонській області підготовку кваліфікованих робітників професії «Закрійник» на базі отриманої професії  «Кравець» здійснюють:

ДНЗ «Херсонське вище професійне училище сервісу та дизайну»;

Каховський професійний ліцей сфери послуг

  Перспективи

Особи, що закінчили професійно-технічні навчальні заклади, мають повну загальну се­редню освіту, можуть продовжити своє на­вчання у вищих навчальних закладах.

Після закінчення технікуму можна стати технологом, інституту — інженером-технологом, художником-модельєром.

Крім того, випускники училища можуть навчатися в Київському університеті технологій та дизайну та Харківській інженерно-педагогічній академії.

Досвідчені закрійники можуть займатися індивідуальною трудовою діяльністю, очолювати приватне мале підприємство. Випускники училищ очолюють швейні підприємства, ательє.

 

bottom of page